Bir İstanbul Markası, Patt Socks!

2015 Kimya Nobel Ödülü Sahibi: Aziz Sancar

18 October 2015 tarihinde yazıldı

İlk konumuzda belki de bu ayın en önemli olaylarından birisi olan Türk kökenli Prof. Dr. Aziz Sancar’ın Nobel Kimya Ödül’ünü paylaşan 3 kişiden birisi olmasıydı sanırım.

Bir çok kişi gibi biz de bu ödülü alana kadar kendisinden bir haberdik, ancak haberdar olduktan sonra kayıtsız kalmamak, gururlanmamak elde değil.

Peki Aziz Sancar bu Nobel Ödül’ünü neden aldı?

Buluşun kısa adı “ Ritmik Saat”

Özetle açıklaması ise Prof. Dr. Aziz Sancar’ın ağzından direk şöyle;

"Kanser tedavisinde kullanılan ilaçların çoğu DNA'yı tahrip ediyor ve vücutta bulunan DNA onarım mekanizmaları, o kanser hücrelerinin yaşamasını sağlıyor. Biz bu mekanizmayı anlamak, aydınlatmak için bir çalışma başlattık. Bu mekanizmayı anlayınca onu "inhibe" edip, kanser hücrelerinin normal hücrelerden daha önce öldürülmesini sağlamaya çalışacağız. DNA onarımı mekanizmasını aydınlatmak, kanser tedavisi noktasında çok önemli. Gayemiz bu mekanizmayı açıklamak."

Prof. Dr. Aziz Sancar kazandığı ödül sonrası yapılan röportajlarda Nobel’den alacağı ödülü Amerika’daki Türk öğrencilerin faydalanması için kendi kurduğu “Türkevi” ne bağışlayacağını belirtti.

Ülkemizde Prof.Dr. Aziz Sancar’ın aldığı Nobel Ödülü, Ödülün Sebebi değil de Türk mü? Değil mi? gibi konular konuşula dursun biz her röportajında "Cumhuriyet Çocuğu" olduğunu belirten Hocamızı can-ı gönülden tebrik ediyoruz.

 

Mert Utancak

mert@pattsocks.com

 

Diğer Yazılar

Ara